- 18/09/2020
- Peter Benko
- 0 Comments
- Aplikácie
Bioprocesory budú pomáhať získavať chitín z odpadu
Chitín. Niektorí si ho mýlia s chinínom v tonicu, niekto o ňom počul len v škole. Chitín je po celulóze druhý najrozšírenejší polysacharid v prírode. Je základným kameňom bunkových stien húb, schránok kôrovcov a hmyzu. Vyskytuje sa v planktóne, orgánoch mäkkýšov, hlavonožcov, aj v rybích šupinách. Práve vďaka obrovskému výskytu a špecifickým vlastnostiam, sú jeho aplikácie takmer nekonečné.
Načo nám to je
Chitín a jeho deriváty sa používajú v poľnohospodárstve, farmácii, potravinárstve, kozmetickom či papierenskom priemysle. Jednoduchou chemickou úpravou chitínu sa získava látka chitosan, ktorá sa predáva aj ako výživový doplnok na zlepšenie cholesterolu a zdravia tráviacej sústavy. V medicíne sa využívajú bandáže s obsahom chitosanu na zastavenie krvácania a urýchlenie hojenia rán. Chitín je tiež možné využiť ako surovinu na výrobu nanovlákien či bioplastov. Takéto bioplasty môžu slúžiť ako potravinové obaly, pretože na rozdiel od komerčných sú biodegradovateľné a kompostovateľné. Stále sa však rozprávame len o zlomku možných využití. Chitín môžeme bez váhania označiť za významnú a zároveň cennú surovinu s obrovským potenciálom do budúcnosti.
Získavanie chitínu z odpadu
Komerčne sa získava predovšetkým z pancierov kôrovcov, ako sú langusty, homáre, krevety a pod. Panciere sú bežným odpadom v rybárskom a potravinárskom priemysle, keďže prestavujú nekonzumovateľnú časť morských plodov. Tieto schránky však obsahujú 15 – 20 % chitínu, ktorý môže byť využiteľný pre odvetvia spomenuté vyššie. Najskôr ho však musíme z tohto odpadu získať. To sa deje v sústave chemických procesov, pri ktorých sa rozloží minerálna zložka panciera, následne prítomné bielkoviny a na záver sa chemicky získa chitín v požadovanej forme.
V reálnych podmienkach je však odpad z kôrovcov mokrý a plný zvyškov tkanív a preto je žiadúce odpad z kôrovcov stabilizovať tak, aby mohol počkať na svoje spracovanie. Je totiž náročné skladovať takýto materiál, keďže zvyšky tkanív prítomné na pancieroch rýchlo podliehajú rozkladu a spôsobujú silný zápach a hygienické riziká. Zároveň proces získavania chitínu si vyžaduje čo najvyššiu čistotu vstupnej suroviny a čo najnižší podiel bielkovín.
Využitie bioprocesorov
Úlohu stabilizácie odpadu výborne zvláda bioprocesor, keďže v kontrolovaných podmienkach rozbije schránky a rozloží zvyšky tkanív. Baktérie, ktoré tvoria „žalúdok“ bioprocesora, využijú živiny z tkanív na vlastný metabolizmus a rozložia tak práve ten materiál, ktorý by inak v bežných podmienkach podliehal rozkladu a zapáchal. Výsledkom spracovania v bioprocesore je substrát s výrazne nižším objemom, pri zachovaní obsahu chitínu v schránkach, ktoré baktérie v zariadení nerozložia. Substrát je výrazne čistejší a suchší, čiže je možné s ním efektívnejšie manipulovať, skladovať ho a pod. To samozrejme znižuje aj náklady na prepravu a robí z odpadu predajnú surovinu.
Toto si pochvaľujú už niekoľkí výrobcovia morských produktov vo Veľkej Británii, ktorí sa rozhodli technológiu využiť na spracovanie svojho odpadu. S odpadom tak môžu nakladať jednoduchšie a lacnejšie. A to je predsa cieľom technológie Bioprocesor.
Viac informácií o získavaní chitínu z odpadu z morských plodov a jeho ďalšom využití je možné nájsť aj v tejto štúdii.